Historia

Arlon Historia

Założony w 2009 roku zespół Arlon jest grupą wpisującą się w nurt rocka progresywnego.     W 2013 roku muzycy, Jacek Szott (saksofon, klawisze i kompozycje), Wiesław Rutka (gitara), Maciej Napieraj (Bas), Paweł Zwirn (perkusja) oraz wokalista Paweł Szykuła wydali  swój pierwszy studyjny album ,,On The Edge”. Płyta zyskała pozytywne opinie i zdobyła prestiżową nagrodę ,,Werbel 2014”, przyznawaną przez dziennikarzy Polskiego Radia Rzeszów dla najlepszej płyty podkarpackiego wykonawcy.

Rok 2013 dla zespołu to czas promocji krążka „On the Edge”. Grupa koncertowała w wielu miastach w całej Polsce; do najważniejszych należą: Warszawa, Kraków, Katowice, Lublin oraz Przemyśl i Rzeszów. W tym czasie zespół wystąpił na liczącym się w Polsce VII Festiwalu Rocka Progresywnego w Gniewkowie,  a także na pierwszym historycznym koncercie Rock Area On Stage w Katowicach. Koncert odbył się 21 listopada z gościnnym udziałem Clive’a Nolana (Arena, Pendragon ).

Album „On the Edge” zebrał pozytywne recenzje, nie tylko w Polsce, ale także we Francji, Włoszech, Holandii, Egipcie, Brazylii, Anglii i USA. www.arlon.art.pl/media/recenzje/on-the-edge/

W 2014 r. w plebiscytach na najlepszą płytę progresywną roku, album  „On the Edge” został nominowany przez kilka serwisów internetowych oraz rozgłośni radiowych. W tym samym roku grupę opuszcza wokalista.

W kwietniu 2014 r. do Arlonu dołącza Wojciech Mandzyn (wokalista, gitarzysta klasyczny i kompozytor), który współtworzy z zespołem nowy projekt muzyczny pt. „Mimetic Desires”, z tekstami Anetty Marii Mandzyn (anglistka i doktorantka literaturoznawstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego). Jej sugestywne i pełne liryzmu teksty dodają utworom Arlonu nowych barw, a muzyczno-tekstowe obrazy generują niepowtarzalny klimat nowego albumu. „Mimetic Desires” to drugi studyjny album Arlonu, który powstał we współpracy z kompozytorem, twórcą muzyki filmowej, aranżerem i  orkiestratorem, założycielem symfonicznej orkiestry Sinfonietta Consonus Michałem Mierzejewskim (mierzejewskimusic.weebly.com/) znanym ze współpracy z gwiazdami takiego formatu jak m.in. Transatlantic, Jordan Rudess (Dream Theater), Flying Colors, Mike Portnoy (ex Dream Theater, Winnery Dogs), Neal Morse/Neal Morse Band, Pete Trewavas (Marillion), Steve Morse (Deep Purple).
Nagrania rozpoczęły się 29 listopada 2014 roku,  trwały do końca maja 2015 roku i realizowane były w kilku miastach.  Wzięło w nich udział 43 muzyków. Symfoniczna orkiestra Sinfonietta Consonus pod batutą Szymona Morusa www.sinfonietta-consonus.com, pojawiła się w trzech utworach Arlonu.  „Mimetic Desires” to 52 minut muzyki, głównie autorstwa i w aranżacji lidera grupy,  Jacka Szotta, ale nie zabrakło też dźwięków skomponowanych przez gitarzystę klasycznego i wokalistę zespołu, Wojciecha Mandzyna, oraz przez gitarzystę zespołu Wiesława Rutkę.

Grupa 23 sierpnia 2015 roku wystąpiła na dużej scenie na Cieszanów Rock Festiwal 2015 rozpoczynając tym samym trasę koncertową – Mimetic Desires Tour 2015/2016. http://www.arlon.art.pl/koncerty/2016-2/

6 listopada 2015  podczas koncertu na Festiwalu Prog the Night w Łodzi odbyła się oficjalna premiera Arlon „ Mimetic Desires” wydawnictwa Margot Music. http://margotmusic.pl/index.php.  Kilka dni później zespół opublikował pierwszy oficjalny teledysk „Ekphrasis” promujący najnowszy album. https://www.youtube.com/watch?v=dw9WirIeF9g